YAŞAM

Yeşil kahve yaptım, alır mısınız?

Her Metro alışverişimizde illaki yeni bir şey deneriz. Rafta hep “Beni al!” diye ısrarla seslenen bir ürün olur. Bu defa şansımıza “Yeşil Kahve” düştü, ya da biz onun şansına. Shazili marka, Arabic Coffee Beans diye geçen kutusu oldukça sevimli olan, fakat rengi biraz ürküten bu ürün sepetimizde yer alıverdi bi anda. Kahve sonuçta, tadı ne kadar farklı olabilir, nasıldır diyalogları eşliğinde mutfağımızda da yerini a20141214_213420dı.
Yeşil kahve, 3 dk. sıcak suda dinlendirerek, ya da cezvede türk kahvesi gibi pişirip 1 dk. kadar kaynatarak hazırlanıyor, hangisi kolayınıza geliyorsa yapabilirsiniz. Ben cezvede, türk kahvesi gibi pişirmeyi tercih ettim. O kutusunu açınca bile içimize çektiğimiz, sıcak suyla birleştiğinde içmek için fırsat kolladığımız kahve, yeşil olunca tam aksi yönde hareket etmeye başladı. Kokusu ağırlaştı, içinize çekmek ne mümkün, nefes almasam mı acaba diye düşünür hale geldim resmen. Yine de en sevdiğim kahve fincanlarından birini seçip, yavaşça doldurmaya başladım. Kivi suyu renginde, kokusu olmasa renk fena değil. Eşimin koklaması, tadına bakması ardından yüzünün aldığı şekli anlatmam mümkün değil. Cesaretle alınan bir kaç yudum ardından yeter bu kadar kahve keyfi deyip, bir deneme maceramız daha son buldu ama bu defa hüsranla…
Fincanlar, cezve hemen bulaşık makinasında yer aldıktan sonra, Google’da yeşil kahveyi aramaya başladık. Bakalım neymiş bu bizim tadını sevmediğimiz yeşil kahve. Raflarda yerini aldığına göre ya farklı tarzda hazırlanıyordu biz bilemedik, ya da bir faydası olmalıydı.
Meğer oldukça popülermiş de biz hiç duymamışız, özellikle Dr. Mehmet Öz’ün programında kilo vermek isteyenlere tavsiye etmesiyle patlamış. Günde 7 fincan gibi, bana hiç mantıklı ve sağlıklı gelmeyen önerilerde bulunan siteler de vardı. Bence onlara hiç kimse kulak asmasın.
Ben de 1 fincan yeşil kahvenin faydalarını derledim. Sonuçta bunca faydaya tadına da kokusuna da katlanabilecek olanlar vardır.

  1. İçerdiği doğal kafein, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı
  2. İştah kesiyormuş ( o kokuyla çok normal)
  3.  Zinde ve dinç kalmaya yardımcı
  4. Antioksidan özellikte
  5. Tok tutucu
  6. İşlem görmediği için sağlıklı
  7. İçerdiği klorojenik asit ile diyabet, kalp-damar ve kansere karşı koruyucu etkide

Kavanozun bitmesi için tüm arkadaşlarımızın denemek istemesini umuyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla