KİŞİSEL GELİŞİM

Otizm = Sıradışılık


Faith Jegede: Otistik kardeşlerimden neler öğrendim?

 

“Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır” şeklinde tanımlanır. Neden kaynaklandığı ve nasıl tedavi edileceğine dair net bilgi yoktur.

Faith Jegede ikisi de otistik olan kardeşleriyle beraber büyümenin getirdiklerini bizlerle paylaşıyor.  2 sıradışı kardeşiyle büyürken sahip olduğu eğlenceli bir o kadar da etkileyici öyküsünü anlatıyor. Mesela hiç yalan söylemediklerinden bahsediyor, hangimiz bunu becerebiliyoruz ki… Sıradan bir şeyi hatırlamazlarken, ilgi alanlarına giren detay bir bilgiyi hiç unutmamalarına duyduğu şaşkınlığı dile getiriyor.

Toplumların her zaman normali tanımladığını ve bu tanıma uymayan kişileri dışlama özelliğini vardır. Belki farkında olmadan biz de defalarca bu şekilde davranmışızdır, kim bilir…  Aslında normallik çemberi içinde kalmaya çalıştıkça potansiyel becerilerimizi yeteneklerimizi köreltişimize dikkat çekiyor Faith Jegede, normal çizgisinin dışındaki bir hayata sahip olabilmemiz için cesaretlendiriyor bu sunumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla