Köyceğiz Yuvarlakçay

Son zamanlarda sosyal medyada özellikle de Instagram’da bol miktarda salıncak fotoğrafları görüyorsunuz. İşte o meşhur Salıncak fotoğrafları Köyceğiz Yuvarlakçay ‘da çekiliyor. Vakti zamanında sakinlik ve huzur için gittiğimiz piknik yaptığımız ya da restaurantlarında yemek yediğimiz, bir şeyler içtiğimiz mekanlar o kadar kalabalık ki artık insan inanamıyor.

Instagram’da Yuvarlakçay

İlk şaşkınlığımı o 2-3 yıl önce bayram tatilinde koylar o kadar kalabalıktı ki dedik ki serin ve sakinlik için Yuvarlakçay ‘a gidelim. Bir de ne görelim vadiye doğru giderken köy yolunda araç trafiği var, her plakadan otomobil olduğu gibi sayısız tur otobüsü de vardı. Hayret için de en sondaki vadiye gidelim orada kimse yoktur diye düşünürken, kalabalığı anlatamam. Sadece salıncakta fotoğraf çekmek, çekilmek için buraya gelmişler hatta bazı turlar ekstra ücret ekleyip rotalarına Yuvarlakçay ‘ı da eklemişler.

Madem bu kadar insanlar merak ediyor, ben de güzelce yazayım istedim. Çünkü bir arkadaşım hala Köyceğiz Yuvarlakçay ile ilgili internette doğru bilgiye ulaşamadığından şikayet etti.

Köyceğiz Yuvarlakçay ‘da Ne Yapılır?

Yuvarlakçay üzerinde tesisler var, biz belki alışkanlık belki de en kaynağa yakını olduğu için Yeşil Vadi Restaurant ‘a gidiyoruz. Bir çok sedir ve masa bulunuyor. Gürül gürül akan suyun kenarında, yanınıza en sıcak yaz gününde bile hırka, ceket almanızı tavsiye ederim. Yuvarlakçay ‘da neler yapabilirsiniz, sizin için listeleyeyim.

  • Salıncakta sallanmak (bunu ilk sıraya yazayım da kavga çıkmasın :))
  • Alabalık, köfte vb. yemeklerden yemek
  • Kahvaltı yapmak
  • Bira-patates yapmak
  • Semaverde çay içmek
  • Sedirde ayakları uzatıp, üstünüzü saran yemyeşil ağaçlara dalmak, hatta uyumak
  • Kahveleri içip, yanınızda fal bakan da bir arkadaşınız varsa kahve keyfini şenlendirmek
  • Çadır kurmak ( her seferinde 1-2 çadırda kalan görüyorum bu bölgede)
  • Ağaçlı o güzel yollarda yürüyüş yapmak

 

 

Yuvarlakçay’a Nasıl Gidilir?

Fethiye – Muğla  karayolunda, Ortaca’yı geçtikten sonra geçtikten sonra Beyobası köyüne doğru sağa dönüş yapıyorsunuz. Köy yolu boyunca 7-8 km. yol aldıktan sonra Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant ‘a ulaşabiliyorsunuz. Yol boyunca levhaları görüyorsunuz kaybolmaktan endişe etmeyin. İsterseniz aşağıda paylaşacağım haritadan da faydalanabilirsiniz.