SOSYAL SORUMLULUK,  YAŞAM

Kadına Şiddete Son – 16 Günlük Aktivizm Hareketi

Canım ülkemde kadın olmak zor, hep zordu ama son zamanlarda sanki daha da zor! Yıllar ilerledikçe şiddet rakamlarının azalması beklenirken her geçen gün bu oranlarda artış yaşanıyor. Kadına şiddete son diye daha çok sesimizi yükseltmemiz gerekiyor.

KADINA ŞİDDETE SON!

25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında farkındalık yaratmak, bu şiddete dur demek ve şiddet gören kadınların sesi olmak için 16 Günlük Aktivizm Hareketi başladı. Bu süreçte turuncu giyerek, turuncu fotoğraflarla sosyal medyada yer alarak, #kadınaşiddeteson #kimseyigeridebırakma #orangetheworld hashtag lerini kullanarak paylaşımlar yapın lütfen… Bu bir dikkat çekme hareketi, farkındalık hareketi, mağdur insanlara güç olma, birlik olma hareketi!

Neden 25 Kasım ‘da başlıyor ?  25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ! ve bu tarihin bir geçmişi var.

1930 yılında diktatörlükle yönetilen Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı eylemler yapılıyor. Bu eylemin liderliği 3 kardeş kadın yapıyor, İnsan Hakları ve  Kadın Hakları konusunda haklı talepleri var. Seslerini duyurmaları ve ciddi bir kitleyi peşlerinde sürükledikleri için Mirabel kardeşlerin hazin sonunu getiriyor. 30 yıl sonra 1960 yılında Mirabel kardeşler tecavüze uğruyorlar ve öldürüyorlar. 1961 yılında bu olayınb ardından diktatörlük devriliyor. 1999 da Birleşmiş Milletler Adına Yönelik Şiddeti Anma günü olarak kabul ediliyor.

Şort giyen kadına tekme atan, gevrek gevrek sırıtan serbest bırakılmış adamı henüz unutmadık! Dolmuşta kalan son kişi olması sanki bahaneymişçesine;   tecavüze uğrayan ve canice öldürülen Özgecan’ın yüzü hala gözümüzün önünden gitmiyor.  Ama bu örneklerle kısıtlı değil, rakamlar oldukça korkutucu!

Dünyada 3 kadından 1 ‘i, Türkiye’de 5 kadından 2’si fiziksel veya cinsel şiddete uğruyor!

TURUNCUYA BOYA DÜNYAYI

2 kadından 1’i duygusal şiddet mağduru! (Duygusal şiddet: aşağılama- eleştiri- yapamayacağını söyleme – kadının dışarı çıkmasını -ailesiyle görüşmesini engelleme  ; ekonomik şiddet: erkeğin kadının elinden maaş kartını alması, kadın adına kredi çekip ödememesi )

İşin enterasan ve korkutucu yönü şiddet sosyo ekonomik durumu düşük kişilerde görünür değil, her sosyo ekonomik düzeyde var. Özel sektörde beyaz yaka çalışanlarda yapılan bir araştırmada kadınların %75’i eşlerinden, partnerlerinden, abilerinden veya babalarından şiddet görüyor. Bu kadınlar orta- üst düzey yönetici, inanılır gibi değil! Bu kadınların da 4’te 1’i fiziksel şiddet görüyor. Yani ekonomik özgürlük, eğitim seviyesinin yükselmesi gibi durumlar kadına şiddete engel değil! Her alanda, her durumda kadına şiddete son !

Siz ya da çevrenizdeki kadınların şiddet gördüğünü düşünüyorsanız, biliyorsanız, görmemezlikten gelmeyin! Destek olun, kimseyi geride bırakmayın! UNFPA ve Alo 183‘e yönlendirin, destek olun, yargılamayın! Kadınlar, kız çocukları, engelli kadınlar ve kız çocukları için sesiniz yükseltin, sessiz kalmayın ! Kadına şiddete son !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla