YAŞAM

İzmir’e de bir şehir tiyatrosu şart!

Konak SahnesiDün akşam Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü oyunu için İzmir Konak Sahnesi’nde yerimizi aldık. Oyun Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sergilendi. Daha önce Haluk Bilginer tarafından oynanmıştı ama izleyememiştim, merak ettiğim izlemek istediğim oyunlardandı. İyi ki turneler, tiyatro festivalleri var da farklı oyun ve oyuncuları izleme şansımız oluyor. Jeanne d’Arc’ı Özlem Baykara Danacı,Tanrı’yı K. Sinan Demirer ve cellatı da Hakkı Kuş canlandırdı.

Önce Jeanne d’Arc kimdir, biraz ondan bahsedelim çünkü oyun, Bulgar yazar Stefan Tsanev tarafından Jeanne d’Arc efsanesinden yola çıkarak kaleme alınmıştır. Jeanne D’Arc (1412-1431) Fransa’nın İngiliz işgalcilere karşı savaşında ordunun başına geçerek Orleans kentini kurtarır. Fakir köylü kızı Jeanne d’Arc halk tarafından azize olarak görülmeye başlar ve bu durum tabii ki de iktidarı rahatsız eder ve 19 yaşında yakılarak idam edilir.

Oyunda, savaşta ölen Jeanne d’Arc’ın kahramanlaşmasından korkan iktidar buna engel olmak ister ve bunun için de zinadan ölüme mahkum oyuncu Jeanette’den Jeanne d’Arc rolü yapmasını isterler. Eğer halkın önünde af diler ve Jeanne d’Arc’ın halkın gözünde küçük düşürürse affedilecektir. Oyunda Tanrı ve cellatla olan ikili diyaloglar ile insanın din ve milliyetçilik duygularıyla abluka altına alınışını ve Tanrı’nın sorgulanması ve dinin uygulamada köreltilişlerinin altını çizen güzel bir oyundu. Ayrıca yazarla ilgili öğrendiğim bir bilgi de oyunun altına dipnot düşerek, oyunun sergilendiği yer ve zamana göre uyarlama yapılabileceği belirtmiş. O yüzden de bir çok defa izlenebilecek bir oyun, emininm her farklı uyarlamasında farklı tadı olacaktır.

Oyunu izlerken biraz endişe de duydum, 1400’lü yıllarda da 2010’lu yıllarda da hiç bir şey değişmiyor. Ve ayrıca Tanrı’yı ve inancın sorgulandığı bu tarz oyunların gelecek günlerde sergilenememe ihtimalinden de korktum…

Umarım bir gün, insan dinini sadece kendi içinde ve kendi için yaşar böylece hiçbir yönetim dini kullanarak insanları sömürmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla