YAŞAM

İşe yaramaz diyetler!

Bu videoyu görür görmez izlemek istedim. Çevremde o kadar çok “her yıl” diyet yapan insan var ki. Genelde güneşin yüzünü göstermeye başladığı mart ayında başlayan türden… Ben doğru olmadığını,sağlıksız bulduğu söyledikçe tepki alırım, sen zaten zayıfsın, ihtiyacın yok diye evet benim diyete ihtiyacım olmayabilir ama görüyorum girilen döngüyü. Hatta bir zamanlar “patates diyeti” uygulayanlar bile olmuştu çevremde… Çok enteresan değil mi !?
Diyetlerin işe yaramadığını ve neden yaramadığını anlatan Sandra Aamodt, yıllarca hatta 30 yıl boyunca diyet uygulayıp başarısızlığa uğramış bir nörolog. Diyete 13 yaşında başlamış ve söylediğine göre de Amerika’da 10 yaşındaki kızların %80’i diyet yapıyormuş, çok korkutucu bir oran değil mi? Türkiye’de bu oran ne seviyelerde bilmiyorum ama 10 yaşında minicik kız çocuğunun diyete başlamak zorunda hissetmesi çok acı.
Diyet yapanlarda benim gördüğüm kendilerine katı kurallarla yasaklar koyup, bir gün önce çılgınlar gibi yedikleri yiyecekleri kendileri için yasaklar listesine sokmak!
Sandra Aamodt da olayın aslında bilinçli yemek yemek olduğunu vurguluyor. Aç hissettikçe yemek, kesinlikle aç kalmamak fakat tıka bas yemek yerine açlık hissi geçene kadar yemek yemeyi öneriyor.
Tabii bu söylediklerim, uzun yılların alışkanlıkları bir gecede değişmeyeceği için bu alışkanlıkları kazanmak bir süreç gerektiriyor. Sandra Aamodt da 1 yıl emek vermiş ama 30 yılı düşününce 1 yıl değişim için iyi bir rakam, diyet yapmadığı o yılda da 4,5 kilo vermiş!
ve söylediği gibi eğer diyetler işe yarasaydı herkes incecik olurdu! İşin sırrı diyet değil, biliçli yemek!
Keyifli, diyetsiz, sağlıklı günler sizle olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla