KİŞİSEL GELİŞİM

İlk yazı, yeni heyecan,30 Gün Deneyi

Her sabah güne yeni bir şey yapmaya karar vererek başlayıp, gün sonunda da vazgeçen ya da başlayamadan unutanlardanım ben de.Kimi bunu maymun iştahlılık olarak değerlendirirken, kimine göre de gün içinde hayat denilen ırmakta sürüklenip gitmek, unutmak diğer her şeyi. Aslında unuttuğumuz  “diğer” dediğimiz her şey “biz”iz, kendimiz…

Ne için çalıştığımızı, neden para kazandığımızı, hayatta gerçek amacımızın ne olduğunu unutuyoruz çoğu zaman. Kendimize vakit ayırmıyoruz, iç sesimizi dinlemek istemiyoruz. Belki de korkuyoruz o sesten, rutinimizi bozmasından radikal kararlar almamıza neden olmasından çekiniyorda olabiliriz.

Yaklaşık 1,5 yıl kadar önce, Matt Cutts’ın videosunu izlemiştim.  Yapmak isteyip de bir türlü başlayamadığınız ne varsa 30 günlüğüne deneyin diyordu. Aslında oldukça basit, ne yapmak istiyor ya da neyden vazgeçmek istiyorsanız bunu 30 gün için uygulamak. Videoyu izlediğimde hayran kalmış,büyülenmiştim. Çevremdeki herkese anlatıyordum. Ama ne oldu, iş yoğunluğu vs. derken yine hayatın satır aralarında kaybolup gitti.

Yaz başında 100happydays aktivitesine katılarak, instagram hesabımda 100 gün boyunca, 100 fotoğraf yayınladım. Bazı günler görev gibi geldi ama çoğu zaman eğlendim. Bir grup arkadaşımı da eğlendirdim, ertesi gün için nasıl bir fotoğraf koyacağım diye merak ettiler. Tamamlandığında ise cidden kendimi iyi hissediyordum.

 Şimdi ise uzun zamandır sahip olmak istediğim ama bir türlü “vakit” ayıramama endişesiyle başlayamadığım, yeni sitem mabolla.net ile beraber yazmaya başlıyorum.

30 gün boyunca da her gün bir Ted videosu hakkında yazı yazma kararı aldım. 2014 yılının son ayında dolu dolu yazmak istiyorum. İşte ilk yazımın konusu beni etkisi altına alan Matt Cutts 30 Day Challenge videosu:

Matt Cutts’un 30 gün deneyimlediği örnekleri de var.30 gün boyunca işe bisikletle gitmek, günde 10.000 adım atmak, her gün için bir fotoğraf çekmek, roman / hikaye yazmak ya da yapmak istemediğimiz ama yaptığımız alışkanlıklardan kurtulmak için de bir şans. Hayatınızdan 30 gün boyunca televizyonu, şekeri, kafeini çıkarabilirsiniz. Ben de sigara içenlere 30 günlüğüne sigarayı bırakmayı tavsiye edebilirim, tavsiye etmek kolay ne de olsa 🙂

Kendimiz için fazla bir şey yapmaya vakit ayıramadığımız koşuşturmalı hayatlarımızda bu harekete geçirici kısa konuşmaya hepimizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Matt Cutts blogunu okumak isterseniz 30 günlük deneyimleriyle ilgili neler öğrendiğini anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla