İki ev arkadaşı bir yılda nasıl 56 bin dolar tasarruf etti? Daha Az Eşya Daha Çok Mutluluk!!!

Bugün de Forbes’te yayınlanan ve birçok kişinin paylaştığı yazıyı okuyunca bir zamanlar “Ted’le 21 Gün” sitesi için yazdığım aşağıdaki yazıyı, Graham Hill’in TED videosunu ve aldığım kararları hatırladım.

“Daha az eşya, daha çok mutluluk…

Alışveriş yapmayı çok seven biri olarak, 6-7 ay önce gerekli olmadıkça yeni şeyler satın almama kararı almıştım. Bu kararıma yol açan ise, taşınma esnasında, nemlendiriciler, şampuanlar, saç bakım kremleri, parfumler, deodorantlar; aldığımı bile hatırlamadığım kullanmadığım takılar tokalar…. şeklinde uzayıp giden bir kaç koli eşyayla karşılaşmam karşısında şok olmamdı. Bu kadar çok şeyi ne zaman alıp, biriktirmiştim.

Bu aldıklarımın hepsi beni aldığım an mutlu etmiş olabilirdi ama ya sonra… hatırlamıyordum bile. İşte bu yüzden “beni aldığımda gerçekten ne mutlu ederdi?”, bu gerçekten işe yarayan, hayatımı kolaylaştıran bir soru.

Gerçi hâla alışverişimi sınırlandır(a)madığım bir çok nokta var ama, en azından içime sinen bir başlangıç yapmıştım.

Haydi siz de deneyin (:”

1 yılda 56 bin tasarruf eden arkadaşların hikayesi de şöyle başlıyor. Kanada’da yaşayan muhasebeci Geoffrey aylık harcamalarını analiz etmeye başlıyor ve yaşam tarzından dolayı ne kadar kazansa da daha çok harcadığını ve bunun hep bu şekilde ilerlediğini fark ediyor. Aynı dönemde yakın arkadaşı Julie de taşınmak isterken, Geoffrey evine davet ediyor ve sadece 1 odanın uygun olduğunu paylaşıyor. Julie sahip olduğu eşyaların %80’ninden 3 gün içinde kurtulması gerektiği gerçeği ile karşılaşıyor.

Benimle aynı şoku yaşayıp,  “Bir dakika, niye bu kadar eşyaya ihtiyacım var ki zaten?” diye sorgulamaya başlamış. Ben de daha az ve doğru alışveriş yapmam gerektiğini bir taşınma esnasında kolilerce krem, şampuan, deodorant… aldığımı unuttuğum ürünlerle karşılaşınca karar almıştım. Fakat ben sadece aldığım ürünlere dikkat etmeye başlamışken, Geoffrey ve Julie çok daha radikal bir karar verip o yılı “hiçbir şey almama yılı” ilan etmişler ve deneyimlerini de Buynothingyear.com  ile paylaşmışlar.

Geoffrey  ve Julie’nin hiç para harcamama üzerine kurdukları bir hayatı var. Benim amacım ise ihtiyacımdan fazla ya da ihtiyacım olmayan bir ürünü almamak üzerine… Ya da evde yemek varken dışarda yemek yiyip sonra da evdeki yemeği çöpe atmamak üzerine… En kötü alışkanlıklarımdan biri de markete girdiğimde amacım olan ürünün yanında 10 parça daha ürün alma alışkanlığımı yok etmek üzerine…

Bu gereksiz bulduğum harcamaları yapmak yerine daha çok gezip yeni yerler keşfedebilmek üzerine 🙂

Eşimle taşınma arifesindeyiz, bakalım 1,5 yılda evi gereksiz nelerle doldurmuşuz… Umarım bu defa karşıma çıkan koliler ve içerikleri üzmez…  Ben/biz ne yapmışız diye şok olmam 🙂