YAŞAM

Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun!

Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından 1961’de ilan edilen Dünya Tiyatro Günü bugün kutlanıyorgülen ağlayan. Her şehirde tiyatro grupları bugün için özel gösterimler yapıyor. İzmir’de de her yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’yle açılışı yapılan Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri süresince çok güzel oyunlar, öğrenci 7,5 TL tam 15 TL gibi çok iyi fiyatlarla seyircilerle buluşuyor. Bu yıl sadece Müjdat Gezen Tiyatrosu’nun Yılmaz Özdil’in kitabını sahneye koyduğu BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YILLARDA oyununa bilet alabildik, bu akşam da izleyebileceğiz.

Bugün ise hep gitmek istediğim Genco Erkal’ın “Bir Deli’nin Hatıra Defteri” oyununa maalesef satış sitesinin donmasıyla hiç bilet alamadık. Tanıdığım 5-6 arkadaşta da aynı sorun yaşanmış.  Aklımıza maalesef kötü sorular gelse de bunları dağıtıp diğer oyunlara bilet alabilmeyi ümit ediyoruz.

Dünya Tiyatrolar günü sayesinde şehirlerde tiyatro festivalleri düzenleniyor. Belki de birçok kişi ilk defa bir tiyatro oyunu izleme fırsatı buluyor. Hatta belki de bazı il ve ilçelere tiyatro sadece bu dönemde ulaşıyor.

Siyasi baskılar olmadan özgürce oyunların sergilendiği, sansür uygulanmadığı bir dönem olmasını ümit ediyorum. İnsanların acaba hangi oyuna gitsek diye tercih yapmak için arada kaldığı bol bol oyunların sergilendiği günler olmasını diliyorum. Şehir tiyatrolarının artmasını, her şehirde bir şehir tiyatrosu olmasını, İzmir’e de bir şehir tiyatrosu kurulmasını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla