Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitimi

Çocukluğumuzdan beri bıkmadan usanmadan kursa gidiyoruz. Normal okul temposu yetmezmiş gibi hafta sonları resim, müzik, tiyatro, spor kursları; sınav senesine yaklaştıysak dershaneler, özel dersler; üniversiteye gelindiğinde LES, ALES, ÜDS, KPSS, KPDS, DGS… say sayabildiğin kadar sınav için kurslar derken bir bakmışız ömrümüzü kurslarda geçirmişiz. Bünyede alışkanlık yapmış nerede bir kurs varsa katılmak gerekli. Hele bir de sertifika veriyorlarsa yaşadık😊 Hayatının her sürecinde kursa giden bünye hamileyken de eğitim aşeriyor. Bir önceki yazımda hamile yogası serüveninden ve Lotus Anneliğe Yolculuk Okulundan bahsetmiştim. Lotus’un kurucusu çok tatlı, sevecen Ebe Gözde Çavuş’un Keşkesiz Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitimi kısaca doğum öncesi eğitim verdiğini öğrenince hemen en yakın eğitim tarihini öğrendim. Böylelikle bir eğitim maceramız daha başlamıştı.

BABALAR İÇİN ÖNEMLİ

Keşkesiz Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitimine anne ve baba adayları beraber katılıyor. Grup eğitimi olması ve anne-baba adaylarına uyması açısından hafta sonları yapılıyor. Dolayısıyla bir cumartesi-pazarınızı sabahtan akşama kadar ayırmanız gerekiyor. Baştan söyleyeyim komedi filmlerindeki gibi bebeğin altı nasıl alınır, hadi babalar bebeği yıkayın bakalım şeklinde sahneler gözünüzde canlanmasın. Adı üzerinde doğuma hazırlık ve destek eğitimi.

Eşim bu Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitimine gelmeye pek istekli değildi. “Bir hafta sonumuz var, sabah 8’den akşam 6’ya iki gün eğitim mi olur? Ben üniversitede arka arkaya bu kadar derse girmedim…” diye söylendi durdu ve “Tamam sırf sen istiyorsun diye geleceğim” dedi. Şanslıydı ki bizim katıldığımız aydaki yoğunluktan dolayı hafta içi iş çıkışı 3 akşama bölünmüştü eğitim😊 Eğitimin son günü eşim gayet keyifliydi. Korkularından, endişelerinden, bilgisizliğin getirdiği acemilikten arınmıştı. Beni daha iyi anlıyor ve doğru şekilde yardımcı oluyordu. Ben bu yazıyı yazana kadar bebeğimiz sağlıkla dünyaya geldi ve eşimin dediği “İyi ki eğitime gitmişiz yoksa doğum başladığında panik yapardım.” Yazdıklarımın anne-baba adaylarının bu eğitimi almasında ne kadar etkisi olur bilemiyorum ama eğitime giden babaların, gitmeyenlere mutlaka gidin demesi daha etkili oluyor, bizzat tanık oldum. Bu sebeple sevgili anne adayları eğer eşinizi bu eğitime gitmeye ikna edemezseniz eğitime katılmış bir baba bulun ve eşinizle iletişime geçmesini sağlayın. İşe yaradığını görmüş olacaksınız.

Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitimi ‘nde NELER YAPTIK?

Hamilelik süreci ve doğum ile ilgili herkes size gerekli-gereksiz bilgi aktaracak. Ama kendi yaşadığı ama yakınının başına gelen olumlu-olumsuz çok fazla anıya maruz kalacaksınız. Bunların üstesinden ancak süreç ile ilgili doğru bilgi alarak ve nefes egzersizleri yaparak gelebilirsiniz.

Lise biyoloji derslerini hatırlayanlar hiç korkmayın. Teorik kısmın çok kolay üstesinden geleceksiniz. Oksitosin mi, o da ne? Diyorsanız derse gitmeden önce size gönderilen ders notlarınızı mutlaka okuyun. Sıkılsanız bile okuyun çünkü dersler daha keyifli ve dolu geçecektir emin olun. Gözde Hanım’ı da daha az yormuş olursunuz😊

Alınan En Güzel Başarı Belgesi

Teorik bilgiler çeşitli oyunlarla, nefes egzersizleri ile pekişiyor ve eğlenceli hal alıyor. Anne-baba adayları birbirleri ile kaynaştıkça soru bombardımanı başlıyor ve tüm çekinceler bir bir ortadan kalkmaya başlıyor. Çünkü herkes de aynı korkular, çekinceler ve acabalar mevcut.

Molalarda bol bol kek, kurabiye yediğimizden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Her ders gününde farklı lezletlerle biz gebiş annelerin adeta ruhu okşanırken müstakbel babişler tarifin peşindeydi. Evde de yemek haklarıydı😊 İlerki yazımda tarifleri de paylaşacağım merak etmeyin.

Tüm bunlardan sonra Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitimi ‘nı başarıyla tamamlayarak sertifikalarımızı almaya hak kazanmıştık. Sırada ama normal ama sezaryen keşkesiz sağlıkla doğuma gitmek vardı…