GEZİ,  SEYAHAT

Derinlerden Siperlere: ÇANAKKALE 1915 !

Nihat Sırdar’ın radyoda bahsetmesiyle İş Bankası Müzesi’ndeki “Derinlerden Siperlere: ÇANAKKALE 1915 ”  sergisinden haberdar oldum. Eğitim için gittiğim İstanbul Ticaret Odası’ndan çok yakın olduğumu fark edince eğitim sonrası zaman ayırmak istedim. İyi ki de zaman ayırabilmişim! Eminönü’nden tramvaydan inince, İş Bankası Müzesi hemen Yeni Cami’nin arka kapısı tarafında yer alıyor.

İş bankası müzesiGirişte savaşın deniz ve kara kısmında hangi mevkiden hangi ülkenin saldırısı ve bizim savunmalarımızı gösteren 3 boyutlu ve bayraklarla işaretlenmiş bir harita yer alıyor.

Deniz Savaşı’ndan Kara Savaşı’na detaylarıyla anlatılan, yerli ve yabancı arşivlerden derlenen fotoğraf ve belgelerle zenginleştirilen sergide acı dolu tarihi hissediyorsunuz. Savaşın taraflarına ait askeri malzemeler ile özellikle asker anıları ve mektuplarından oluşan kısım içinizi acıtıyor, tüylerinizi diken diken ediyor.

Sergide her salonda, ekranlarda Çanakkale Savaşları ile ilgili belgeseller, görüntüler gösteriliyor. Her izlediğim saniye, gördüğüm her kare, yerli- yabancı okuduğum notlar, hepsi çok can acıtıcıydı… En çok da o mektuplar, annelerin evlatlarına, eşlerin kocalarına, savaştan ailesine dirayetli olması için destek olan askerler, ağlamamalarını tembihledikleri eşleri, çocukları, anneleri, babalarına yazılmış mektuplar… Sadece Türk askerlerinin değil, tüm milletlerden mektup ve anılarla karşılaşıyorsunuz…

Ücretsiz Gezebilirsiniz.

Ücretsiz gezilebilen müzede hafta içi 14:00, 15:00 ve 16:00’da, hafta sonu 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00 ve17:00’de ücretsiz rehberli turlar düzenleniyor. Müze, 15 Ağustos’a kadar açık İstanbul’un koşuşturmasında umarım vakit ayırıp gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla