Bir Ada İstilası – Midilli

Seyahat etmeyi sevenler bilir Shengen vizesi bitmeden değerlendirmek için programlar sıkıştırılır… Bu yıl yine -malesef- 90 gün çıkan vizemiz bayramdan sonra bitecekti. Bayramda bir yerlere gitmeyi aklımızın ucundan dahi geçirmediğimiz için öncesi hafta sonunu değerlendirelim dedik ve kendimizi hangi adaya gitsek acaba derken bulduk. Midilli hep karşı kıyıdan ışıklarını izlediğimiz ada olduğu için, seçeneklerimiz içinde…

Hafta sonuna 2 gün kalmıştı ki ne biletlerimiz vardı ne kalacak yer ne de araç kiralamıştık. Gitmeye karar verdiğimiz ada, Midilli  oldu. Turyol üzerinden online bilet aldık ki 5€ kişi başı save ettik, sizde internetten almak isterseniz buyrun 🙂 Hemen cumartesi sabah gidiş, pazar akşam dönüş biletlerimizi aldık. Molivos’ta konaklamak istiyorduk, şanslıydık ki yer de bulduk 🙂 Fakat araç kiralama problemi ile karşı karşıya kaldık, internetten baktık ne görelim 150€ civarı araç kiralama ücretleri! Neyse inince limandaki yerlere sorar hallederiz dedik, alternatif olarak da Molivos’a otobüs saatlerine baktık. O pek saatler olamadı, çünkü sadece 13:15’te var. Bu bilgi de pek internette yok genelde Midilli’de araç kiralamak çok daha rahat olduğu için anlaşılan kimse otobüse ihtiyaç duymuyor.

Molivos Liman - Midilli
Molivos Liman

Meğer hafta sonu Midilli’de  Midilli – KSK dostluk maçı varmış. Biz de tekneye binince afişi gördük. Öncesinde de inanamadığımız bir kuyruk vardı, durum anlaşıldı.

Turyol’dan internetten aldığımız biletlerimizi, basılı halini alıp gümrük sırasına yöneldik. (Benden size tavsiye, biriniz Turyol ‘a diğeriniz gümrük sırasına giderseniz daha iyi olur. ) Kapıdan alım 08:00’de başladı. Türkiye’den bizim girişimiz sıkıntılı olmadı fakat arkamızdaki kuyruğun ucu bucağı görünmüyordu. Kuyruk sona ermeden de tekneler kalkmadığı için Ayvalık’tan çıkışımız uzun sürdü, haliyle Midilli’ye varışımız da 1 saat rötarlı oldu. Ama asıl olay burada başladı! Bir anda insanlar ( yaşlılar dahil) koşmaya başladı! ama nasıl bir koşmak o an bakakaldığımız için ne fotoğraf çekebildik ne de video! Görülmeliydi, işte gerçek bir ada istilası yaşanıyordu. Hınçla, azimle, ellerinde koca koca valizlerle koşuyorlardı. Yunanlı abimizin bir türlü sıraya sokamadığı Ayvalık yolcularına ve epey güneş altında bekledikten sonra sıra bize gelebildi.

Molivos Ulaşım – Konaklama

Limandaki araç kiralama şirketlerinden birinde şansımızı denedik fakat aldığımız saatte teslim edebilceğimizi söyledikleri için kabul edemedik. Malasef saat 12:45 olduğu için daha fazla arama şansımız olmadı. Elimizdeki son alternatifi kaçırmamalıydık. ve o 1990 lü yıllardan kalma otobüse yetişmeyi başardık. Midilli – Molivos kişi başı 7,5 €,  meğer koltuk numaralıymış bu otobüsler çok şaşırdık! Molivos’ a doğru kıvrımlı, kimi zaman çam ağaçlı kimi zaman zeytin ağaçlı manzara eşliğinde Molivos’a doğru yol aldık.

Molivosa vardığımızda son durak 45€ ya Booking’den rezervasyon yaptığımız  Adonis Hotel‘ e çok yakın olduğu için mutlu olduk. Hemen eşyalarımızı bırakıp üstümüzü değiştirip, bir şeyler yemeye çıktık. Ada istilası anını aklımızdan silmeye çalışarak…