Bazen Görsel İyileştirme Tüm Algıları Değiştirebilir!

Görünmeyen süper kahramanlara dikkat çekiyor Mundano! Brazilya’da “katadorlar” tarafından toplanan çöp ve atıklar, geri dönüşümde kullanılmak üzere çok uygun rakamlara satılıyor. Mundano da Dünya için muhteşem bir iş yapan ama takdir edilmeyen, görülmeyen bu kişilerin daha fazla öne çıkması ve onların standardını yükseltmek adına gönüllülük esaslı bir “Carroçamı Pazarla” (Pimp My Carroça) isimli hareket yaratıyor. Bu hareket Brezilya ile de sınırlı kalmıyor hatta Türkiye’ye de uzanıyor.  Doktorlar, dişçiler, pediyatristler, saç stilistleri, masaj terapistleri, bakım ve sağlık hizmetleri ile destekleniyorlar. Ayrıca, emniyet yelekleri, eldivenler, yağmurluklar veriliyor. Carroçaları yenileniyor, grafiti çiziliyor veya boyanıyor. Güvenlikleri için yansıtıcı bantlar, kornalar ve aynalar alınıyor. 

carroçaİşe gitmek için 07:00’de evden çıktığımda, çöpten kağıt ve plastikleri toplayan kişilere rastlayınca tedirgin olurdum. Yaz ayları problem değildi fakat özellikle kış aylarında, malum biraz daha karanlık ve tenha olan sokaklarda adımlarımı hızlandırdığım da doğrudur. Peki şu fotoğrafa bakacak olursak alttaki fotoğraftaki kişiden korkar mıydım!? Kesinlikle hayır !

Peki yaptıkları işe bakınca hak ettikleri olması gereken resim hangisi, tabii ki alttaki!

Peki her şey kamu kurumlarından mı beklenmeli, hayır!

Herkes el ele verirse neden Türkiye’de de çöpten atık toplayan emekçilerin yaşam standardıyla beraber bizim onlara olan yargımız değişmesin. Bence mümkün!