YAŞAM

8 Mart 1857… 8 Mart 1921 … 8 Mart 1975 … 8 Mart 1980 … 8 Mart 1984… 8 Mart 2016 …

Bildiğiniz gibi Amerika’daki 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları isteyerek çalıştıkları tekstil fabrikasında greve gitmesiyle tüm hikaye başladı. Polis, işçilere saldırdı (neden anlayamıyorum), işçiler fabrikaya kilitlendi ve ardından çıkan yangından kaçamadıkları için 129 kadın işçi can verdi. Çalışma koşullarının kötü olması ve daha iyi şartlarda çalışmak istemeleri suç mudur bence değildir ama o gün 129 kadın bedel ödedi. Daha sonraları  yaklaşık 50 yıl sonra Danimarka’daki konferanstaki öneri, oy birliğiyle kabul edildi, 8 Mart International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanacaktı artık.

Türkiye 1975 Kadın Yılı

Türkiye’de kutlanışı tabii ki çok yıllar sonra malum bu topraklar kadınlar o yıllarda kendi tarlası ve evi dışında çalışmıyorlardı. Konudan da çok da haberi olan olduğunu sanmıyorum. 1921 yılında, olaydan yaklaşık 65 yıl sonra, Türkiye’de Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başladı. 1975 yılında Dünya’da da Türkiye’de de daha coşkuyla kutlanmaya başladı. “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. Yüzlerce insan artık sokaklarda da kadın haklarından bahsediyordu.

Ardından 1980 darbesi ile neden olduğunu çok kavrayamadığım bir şekilde 4 yıl boyunca 8 Mart Kadınlar Günü kutlanmadı, ya da kutlanamadı, bilmiyorum. 1984 yılından itibaren yeniden her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya başladı.

Kutlanmaya da devam ediyor… ama bazı yasaklar var 8 Mart 2016’da neden bilmiyorum, pankart açmak, yürüyüş yapmak, sorunları hep birlikte dile getirmek neden yasak , anlamıyorum.

Her yıl meydana gelen ve artarak devam eden kadın ölümleri, kadın tacizleri, kadın tecavüzleri ve dahası daha çok bunları engellemek için ne yapılabilir, farkındalık nasıl arttırılabilir diye kafa yormak varken, neden 8 Mart 2016 ‘da daha çok yasaklar konuşuluyor, yine kadınlara uygulanan yasaklara… Yılda en azından 1 gün dinleyebilmek bu kadar zor olmamalı, anlayamıyorum.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ‘müz kutlu olsun !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla